تبلیغات
خودت باش - حمله به ایران؛ آغاز جنگ جهانی

حمله به ایران؛ آغاز جنگ جهانی

شنبه 28 آبان 1390 02:24 ب.ظنویسنده : دل سوختۀ در راه

 
تهدید به حمله نظامی به ایران و تحلیل‌های وقوع چنین حادثه‌ای، طی یك هفته گذشته تبدیل به یكی از مهم‌ترین اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های بین‌المللی طی یك هفته گذشته بوده است؛ خبری كه اگرچه تا پیش از انتشار گزارش آمانو هم زمزمه‌هایی از آن شنیده می‌شد اما پس از انتشار...
گزارش، مورد تحلیل بسیاری از تحلیل‌گران با دیدگاه‌های متفاوت قرار گرفت كه در یك كلام اكثریت آنها حمله به ایران را غیرممكن ارزیابی می‌كردند.
در شرایطی كه سران آمریكا و رژیم صهیونیستی از مدتی پیش از انتشار گزارش آمانو كركری‌های حمله نظامی به ایران را آغاز كرده بودند و فعالیت‌های هسته‌ای ایران را موضوعی برای نگرانی‌های بین‌المللی ارزیابی می‌كردند و در عین حال تاكید می‌كردند كه گزارش در دست تهیه آمانو بازتاب نگرانی‌های آمریكا درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی است، بسیاری از تحلیل‌گران این مقدمه‌چینی‌ها را تنها بخشی از یك عملیات روانی ارزیابی می‌كردند و در عین حال معتقد بودند كه در شرایط فعلی امكان حمله نظامی به ایران نه از سوی اسرائیل و نه از سوی آمریكا وجود ندارد.با این وجود مقامات جمهوری اسلامی بارها تاكید كردند كه پاسخ هر گونه تهاجمی را به شدیدترین شكل خواهند داد، این جریان اگرچه در ابتدا با موافقت برخی از مقامات اروپایی مواجه شده بود اما هر اندازه كه میزان جدیت آمریكا و اسرائیل در این زمینه بیشتر شد مقامات اروپایی خواستار تامل بیشتری درباره این سری جدید تهدیدها علیه ایران شدند.
در عین حال طی روزهای گذشته نظرات خیلی از مقامات به صورت رسمی به این تهدیدها ابراز شد؛ در همین رابطه رهبر سابق کوبا با هشدار درباره اینکه حمله به ایران به جنگ جهانی منجر می‌شود تاکید کرد که جمهوری اسلامی از دو فاکتور مهم جمعیت و توان نظامی برای پاسخگویی به هرگونه تهدید برخوردار است.
به گزارش مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، فیدل کاسترو رهبر سابق کوبا در مقاله‌ای در یک روزنامه این کشور نوشت: هرگونه اقدام نظامی از سوی اسرائیل علیه ایران به جنگ خونین و جهانی منتهی می‌شود که عواقب آن تمامی کشورهای جهان را درگیر خواهد کرد.
این سیاستمدار کهنه کار ۸۵ ساله که پنج سال پیش ریاست جمهوری کوبا را به دلیل کهولت و بیماری به رائول کاسترو برادرش تحویل داد در مطلب خود آورده است: ایران سوریه یا عراق نیست که اسرائیل بتواند با یک حمله هوایی، مسئله را تمام کند این کشور از دو فاکتور مهم قدرت یعنی جمعیت و توان نظامی برخوردار است و هرگونه اقدام علیه آن نتایج و پیامدهای بسیار پیچیده‌ای به بار خواهد آورد و بسیاری از کشورها را درگیر خواهد کرد.
کاسترو با انتقاد از گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید: با توجه به اینکه اسرائیل خود کلاهک‌های اتمی اعلام نشده زیادی دارد و با آن می‌تواند هر نقطه از جهان را هدف قرار دهد، این گزارش جهان را به جنگ اتمی نزدیک می‌کند.
فیدل کاسترو در مطلب خود مدعی است که ناتو با پایان دادن عملیات نظامی خود در لیبی در حال آماده کردن خود برای عملیات در ایران است.
تحلیل‌گران بین‌المللی هم در تحلیل‌های خود این موضوع را مورد توجه قرار دادند؛ یکی از کسانی که اظهارات اسرائیل را برای حمله به ایران به سخره می‌گیرد و به باد انتقاد قرار می‌دهد، خانم رندی حیدر، تحلیلگر و روزنامه‌نگار صاحب نام روزنامه النهار، چاپ بیروت است که اظهارات اسرائیلی‌ها را صرفا گنده‌گویی و کوبیدن بر طبل توخالی توصیف کرده است. وی در یادداشت خود با عنوان حمله به ایران، بزرگ‌نمایی دور از ذهن می‌نویسد: دولت اسرائیل این روزها به گونه‌ای رفتار می‌کند که گویی جوهره وجودی‌اش در منطقه به خطر افتاده است. این نگرانی با انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در آن مدعی شده ایران به سمت دستیابی سلاح هسته‌ای گام بر داشته، دو چندان شده است. در حال حاضر مهمترین مساله برای اسرائیل این است که اجازه ندهد ایران به یک کشور هسته‌ای تبدیل شود. مساله هسته‌ای ایران و دستیابی‌اش به تکنولوژی هسته‌ای پیشرفته به دغدغه اصلی راست‌گرایان اسرائیلی که از سال ۲۰۰۹ تا کنون در تلاویو به قدرت رسیده‌اند، تبدیل شده است. در روزهای اخیر آشفتگی و تناقض‌های بسیاری در مواضع اسرائیلی‌ها مشاهده می‌کنیم. به ویژه که این مساله علی رغم حساسیت‌ها، مخاطرات و پیچیدگی‌هایی که دارد به بحث روز رسانه‌های اسرائیلی تبدیل شده است. وی در ادامه می‌نویسد: از تمامی مناقشه‌هایی که در حال حاضر در اسرائیل می‌گذرد چند نتیجه می‌توان برداشت کرد. یکی این که حل و فصل پرونده هسته‌ای ایران فقط از طریق استفاده از راهکار نظامی بسیار سخت و غیر قابل قبول است به همین دلیل هم جامعه جهانی به اسرائیل اعلام کرده است که مسئولیت هر گونه عملیاتی علیه ایران متوجه خود اسرائیل خواهد بود و اسرائیل باید سیاست خود را در این زمینه تغییر دهد. البته از آن سو جامعه غربی نیز به سمت فشار به ایران حرکت کرده و می‌کوشد از طریق اعمال تحریم‌های سنگین تهران را وادار کند که در سیاستش در تعامل با غرب تجدید نظر کند.
خانم حیدر سپس می‌نویسد: اگر واقعا نیت حمله به ایران وجود داشته باشد باید مقدمات آن برای حمله چیده شده باشد. دولت نتانیاهو چگونه می‌تواند به چنین کاری دست بزند و به ایران حمله کند؟ آیا واقعا با این همه مشکلات و مخاطراتی که وجود دارد می‌تواند به فکر حمله به ایران باشد؟ بسیار روشن است که علی‌رغم اظهارات آتشینی که اسرائیل بر زبان می‌راند و داد سخن از حمله نظامی به ایران می‌زند امکان حمله نظامی به ایران در آینده نزدیک توسط اسرائیل به دلایل بسیاری وجود ندارد. نخست اینکه مواضع جامعه جهانی همگی مخالف حمله نظامی به ایران است و در صورتی که چراغ سبزی از سوی غرب برای حمله نباشد هر گونه حمله‌ای به ایران بسیار سخت و چه بسا ناممکن باشد. به ویژه اینکه خاورمیانه در حال حاضر درگیر انقلاب‌های عربی است و تندباد بهار عربی به سمتی می‌رود که بسیاری از معادله‌های منطقه را تغییر دهد. از سویی بحران بدهی‌های خفه کننده اتحادیه اروپا نیز وجود دارد. بدهی‌هایی که تا کنون دو قربانی داشته است، یکی نخست‌وزیر یونان و دیگری نخست‌وزیر ایتالیا. در حال حاضر جامعه جهانی از این نگران است که به این بحران‌، بحران نفت نیز افزوده شود که با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری امریکا احتمال آن بسیار بالا است.
وی در پایان می‌نویسد: دلیل دومی که باعث می‌شود اسرائیل نتواند فکر حمله به ایران بیفتد، این است که این حمله می‌تواند تهدید پرونده هسته‌ای ایران را از یک مشکل بین‌المللی به یک مشکل صرفا اسرائیلی تبدیل کند در حالی که اسرائیل اصرار دارد که بگوید که فعالیت‌های هسته‌ای ایران کشورهای عربی، اروپایی و آمریکا را مورد تهدید قرار می‌دهد. از این رو به مصلحت اسرائیل است که پرونده ایران را در چارچوب‌های بین‌المللی‌اش رها کند و فکر دیگری به سرش نزند که حمله یک‌جانبه نظامی به ایران برای حزب راستگرای اسرائیلی بسیار گران تمام خواهد شد.
در عین حال علیرغم پیش تهدیدهای اتحادیه اروپا درباره تشدید تحریم‌ها علیه ایران با تغییر مواضع برخی از وزرای خارجه اتحادیه اروپا نسبت ه ایران تصمیم گیری درباره اعمال این تحریم‌ها علیه ایران به نشست بعدی این اتحادیه موكول شد.
به گزارش ایسنا،‌ خبرگزاری رویترز گزارش داد: وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا كه روز دوشنبه در بروكسل با یكدیگر دیدار كردند هرگونه اقدام نظامی را در حال حاضر منتفی دانستند.در بیانیه پایانی این نشست آماده است: شورا (اروپا) به بررسی تدابیر احتمالی جدید و تقویت شده ادامه خواهد داد و این مساله را به نشست بعدی موكول خواهد كرد تا اقدامات ایران را بررسی كند.
در حالی كه آمریكا و اسرائیل (رژیم صهیونیستی) از منتفی دانستن هر راهی برای متوقف كردن برنامه هسته‌ای ایران خودداری كردند وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا خود را به محكوم كردن توسعه برنامه غنی‌سازی اورانیوم در ایران و بیان نگرانی در خصوص یافته‌های گزارش اخیر آژانس محدود كردند.
ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس پیش از این نشست گفت كه كشورش هنوز اقدام نظامی را در نظر ندارد. وی گفت: ما خواستار اقدام نظامی نیستیم یا آن را طلب نمی‌كنیم. در عین حال می‌گوییم كه همه گزینه‌ها بر روی میز قرار دارد.
وزیر امور خارجه انگلیس اعمال فشار مسالمت‌آمیز و مشروع را در مورد ایران خواستار شد. همچنین براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان هرگونه ایده اقدام نظامی را برای همیشه منتفی دانست و هنگام ورود به بروكسل برای شركت در جلسه وزیران خارجه اتحادیه اروپا با قاطعیت گفت: ما در گفت‌وگو درباره مداخله نظامی شركت نمی‌كنیم. به گزارش خبرگزاری فرانسه، وستروله افزود: ما معتقدیم كه چنین گفت‌وگوهایی نتایج معكوس دارد و آن‌ها را رد می‌كنیم. براساس گزارش رویترز وستروله همچنین گفت: تحریم‌ها اجتناب ناپذیر است و همچنین در صورتی كه ایران به خودداری از همكاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه دهد تحریم‌های شدیدتر هم اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.
وی ادامه داد: ایران حق دارد از انرژی هسته‌ای غیرنظامی استفاده كند اما در عین حال وظیفه دارد از تمامی ابزارهای مرتبط با جنگ افزارهای هسته‌ای دوری كند و این موضوع را برای جامعه بین‌الملل روشن سازد.
براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس روز دوشنبه در پاسخ به سوالی درباره محتمل بودن اقدام نظامی علیه ایران گفت: ما در حال حاضر این گزینه را در نظر نمی‌گیریم. ما خواستار اقدام نظامی نیستیم و از آن حمایت نمی‌كنیم. در عین حال می‌گوییم كه همه گزینه‌ها باید در آینده روی میز باقی بمانند.
هیگ در جمع خبرنگاران در بروكسل افزود: البته ما در ماه‌های آینده به دنبال افزایش فشار قانونی صلح‌آمیز علیه ایران به عنوان بخشی از رویكرد دوسویه خود خواهیم بود كه مذاكرات واقعی را نیز در بردارد و در عین حال فشار بیش‌تری را از طریق تحریم‌ها به ایران اعمال می‌كند.
دیپلمات‌ها در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفتند كه وزیران خارجه ۲۷ كشور عضو اتحادیه اروپا درباره احتمال تحریم‌های جدید علیه ایران در صورت فقدان پیشرفت در همكاری تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یا گفت‌وگو با سران كشورهای جهان صحبت خواهند كرد.
دیپلمات‌ها گفتند كه اگر ایران بر موضع خود پافشاری كند در دو سه هفته‌ آینده تصمیم‌گیری درباره اقدامات محدود كننده قاطعانه جدید در یك نشست جدید انجام می‌گیرد.
آلن ژوپه، وزیر امور خارجه فرانسه نیز گفت كه جامعه بین‌المللی باید با تشدید تحریم‌ها علیه ایران یك موضع بسیار محكم را اتخاذ كند تا از یك مداخله غیرقابل بازگشت اجتناب كند.
دیپلمات‌ها گفتند كه در پیش‌نویس بیانیه‌ای كه قرار است در نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا بررسی شود ادعا شده است كه ایران در حال نقض وظایف بین‌المللی‌اش است.
در این بیانیه آمده است: ما از ایران می‌خواهیم نگرانی‌های جامعه بین‌المللی را رفع كند.
هم‌چنین وزیر امور خارجه هلند گفت كه تحریم‌های بیش‌تر علیه ایران بدون شك اعمال می‌شوند، اما اتحادیه اروپا نباید سایر گزینه‌ها را منتفی بداند.
اوری روزنتال، وزیر امور خارجه هلند روز دوشنبه پیش از دیدار با همتایانش در نشست اتحادیه اروپا در بروكسل در جمع خبرنگاران با اشاره به انتشار گزارش جنجالی جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت كه در واكنش به این گزارش من فكر می‌كنم ما درباره تشدید تحریم‌ها، در صورت امكان از طریق سازمان ملل، صحبت خواهیم كرد، در این شكی نیست.
انتظار می‌رود كه وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا درباره اعمال تحریم‌های بیش‌تر علیه بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، دورنمای عضویت صربستان در اتحادیه اروپا در بحبوحه تداوم تنش‌ها در شمال كوزوو و تمدید مدت ماموریت آموزشی اتحادیه اروپا در افغانستان نیز گفت‌وگو كنند.
به فرموده حضرت امام (ره) امریکا و نوکرانش هیچ غلطی نمکنند


آخرین ویرایش: - -

 
شنبه 1 مهر 1396 09:10 ق.ظ
I don't even know how I ended up here, but I thought this post was great.
I don't know who you are but certainly you are
going to a famous blogger if you aren't already ;)
Cheers!
شنبه 18 شهریور 1396 12:55 ب.ظ
I'm very happy to find this site. I wanted to thank you for ones time for this wonderful
read!! I definitely really liked every bit of it and I have you book-marked to check out new stuff in your website.
جمعه 13 مرداد 1396 05:53 ق.ظ
I loved as much as you'll receive carried out right here.
The sketch is tasteful, your authored material stylish.
nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following.

unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly
very often inside case you shield this increase.
پنجشنبه 1 تیر 1396 10:22 ب.ظ
Hello my friend! I wish to say that this article is amazing,
nice written and come with approximately all significant infos.
I'd like to see extra posts like this.
پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396 08:49 ب.ظ
It's going to be end of mine day, but before end I am reading this enormous post
to increase my experience.
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 01:33 ب.ظ
Hello very cool site!! Man .. Excellent .. Wonderful ..
I will bookmark your site and take the feeds also?
I am glad to find a lot of helpful info here within the publish, we need
work out more techniques on this regard, thank you for sharing.
. . . . .
شنبه 2 اردیبهشت 1396 07:46 ب.ظ
I am truly grateful to the owner of this web site who has shared this enormous piece
of writing at at this place.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر